Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem zobowiązania finansowego. Zaciągnąć go możemy na ściśle określony cel, tj. remont lub zakup domu albo mieszkania. Cechą charakterystyczną tego typu kredytu jest oczywiście hipoteka – obciążenie danej nieruchomości będące zabezpieczeniem dla banku. Instytucje wymagają tego rodzaju zabezpieczenia, ponieważ kredyty te opiewają na znaczne sumy i zaciągane są na naprawdę długie lata. Wspomniana hipoteka zostaje z nieruchomości zdjęta dopiero w momencie całkowitej spłaty tego zobowiązania.
Wkład własny, zdolność kredytowa
W przypadku kredytu hipotecznego koniecznością jest dziś posiadanie wkładu własnego. Jego minimalna wysokość w większości banków wynosi 20 procent wartości nieruchomości, w posiadanie której chcemy wejść. Tylko nieliczne banki dopuszczają wkład o wysokości 10 procent, jednak tych banków jest dziś coraz mniej, a warunki ewentualnego kredytu w tych przypadkach nie są niestety najkorzystniejsze. Niektóre banki natomiast wymagają minimum 30 procent wkładu własnego, jeśli chcemy złożyć tam wniosek kredytowy. Nie ulega wątpliwości, że im większe oszczędności posiadamy, tym mamy większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego i liczyć możemy na nieco korzystniejsze warunki ewentualnego zobowiązania. Wkład własny jesteśmy zazwyczaj zobowiązani wpłacić sprzedającemu na samym początku. Potem ruszają transze, w postaci których bank wypłaca udzielony nam kredyt. Owe transze są ustalone wcześniej, a my jako kredytobiorcy nie mamy dostępu do tych pieniędzy, ponieważ sumy te przekazywane są bezpośrednio sprzedającemu. Aby jednak cały kredyt został nam przyznany, oprócz wymaganego wkładu własnego, musimy posiadać też zdolność kredytową, która odpowiadać będzie wartości naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność jest analizowana na podstawie wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunków i formy naszego zatrudnienia. Znaczenia ma też nasza historia kredytowa oraz sytuacja rodzinna i mieszkaniowa oraz wynikające z nich stałe wydatki. Wszystko to składa się na naszą ewentualną wiarygodność i wypłacalność w oczach banku i, w połączeniu z wysokością wkładu własnego, ostatecznie decyduje tym, czy nasz wniosek kredytowy ostatecznie zostanie przyjęty.
Podsumowując, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym opiewającym na znaczące sumy i zaciąganym zazwyczaj na naprawdę długie lata. Właśnie dlatego jego zaciągnięcie wiąże się z niemałym ryzykiem. Dobrym, i coraz częstszym, rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Jest to opcja całkowicie bezpłatna. Specjalista, dla którego kredyty hipoteczne są codziennością, nie tylko pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu, lecz także pomoże nam przebrnąć przez wszystkie formalności i sprawnie skompletować wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Dzięki jego pomocy unikniemy niepotrzebnego stresu, a cała procedura przebiegnie naprawdę sprawnie.