Jak powinna być skonstruowana idealna lokata?

Reklamy lokat kuszą takimi określeniami jak najlepsza lokata miesiąca, tymczasem w przypadku tego produktu najlepszą jest lokata, która posiada największe, dostępne na rynku oprocentowanie. W przypadku promocji lokat zanim się zdecyduje na zawarcie umowy warto sprawdzić czy spełnia się wszelkie warunki promocji. Zwykle najbardziej korzystne oprocentowanie jest przeznaczone dla nowych klientów. Tymczasem lojalność klientów nie jest doceniana przez banki. Jednakże wybór idealnej lokaty jest uzależniony głównie od gotówki, którą zamierza się ulokować. Lokata to wybór dla osoby, która zamierza skutecznie, ale i bezpiecznie oszczędzać swoje pieniądze. Dla odpowiedniego oszczędzania ważny jest wybór właściwej lokaty spośród wielu dostępnych na rynku.

Bez względu na ilość środków finansowych każdy może znaleźć produkt, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Jak wybrać właściwą lokatę?

Wybierając idealną dla siebie lokatę warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów jak:

  • oprocentowanie, od którego zależy kwota jaką zarobi się na lokacie;
  • okres czasu na jaki zakłada się lokatę;
  • udogodnienia jak możliwość wybrania środków przed upływem terminu.

Zapoznanie się z wszystkimi warunkami umowy pozwoli na wybranie najlepszej lokaty. Co najważniejsze oszczędzanie za pomocą lokaty jest dostępne dla każdego kto posiada nadwyżkę finansową.

Czym jest lokata?

Lokata to już konkretna umowa zawierana pomiędzy bankiem a klientem, a dotycząca powierzenia kapitału na określony czas. Za powierzenie bankowi wskazanej w umowie kwoty klient otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek obliczanych przez bank. Po upływie wskazanego w umowie czasu bank zwraca klientowi kapitał wraz z odsetkami. Należy pamiętać, że zerwanie lokaty przed czasem może wiązać się z utratą wypracowanych odsetek. Można jednak spotkać lokaty, gdzie kapitał jest zwracany razem z odsetkami, które zostały wyliczone od dnia uruchomienia do dnia zerwania lokaty. Do obliczenia odsetek wykorzystywane jest oprocentowanie dla danego produktu w skali roku. Powszechnie wiadomo, że lokata bankowa to produkt mało elastyczny z uwagi na brak możliwości wypłacenia środków w dowolnym momencie. Pieniądze warto odkładać, nawet jeśli są to niewielkie sumy, gdyż lokaty terminowe można otwierać już od 1000 zł, a czasem od 500zł. Różnie natomiast wyglądają lokaty w przypadku dopuszczalnej kwoty maksymalnej, gdyż w lokatach promocyjnych (lepiej oprocentowanych) zdarzają się limity w kwocie 10 000 zł lub 20 000 zł. W przypadku lokaty promocyjnej zazwyczaj warunku są zaostrzone jak np. możliwe jest założenie tylko jednej lokaty i rzadko kiedy będzie to lokata odnawialna. Lokaty długoterminowe są lepszym wyborem, pomimo zamrożenia kapitału na dłużej, gdyż w perspektywie posiada lepszą stopę zwrotu w przypadku obniżek oprocentowania na rynku. Zasadą jest, że lokaty założone na dłuższe terminy oferują wyższe zyski niż lokaty krótkoterminowe.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.