Czy kredyt gotówkowy warto przeznaczyć na inwestycje?

Pozytywna zdolność kredytowa coraz częściej zastępuje oszczędności w krajowych gospodarstwach domowych. Podobny trend obowiązuje już od lat w Stanach Zjednoczonych, a także w krajach rozwijających się, z liberalną polityką dotyczącą ustalania stóp procentowych. Tani kredyt wynikający z niskich stóp procentowych, a także wiele okazji inwestycyjnych na rynku kapitałowym to całkiem ciekawe połączenie, ale czy na pewno?

Zdolność kredytowa ważniejsza od oszczędzania w perspektywie inwestycyjnej

Środki pochodzące z kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć na dowolny cel. Umowa z bankiem nie zakłada tutaj celowości, a zatem kredyt gotówkowy to tak naprawdę pożyczka konsumencka. Wszystkie zasady udzielania zobowiązania wyjaśnia krok po kroku ustawa o kredycie konsumenckim. Jakim celom inwestycyjnym powinieneś się przyjrzeć? W 2021 roku Polska wyemitowała zerowe obligacje. To znaczy, że obligacje nie przynoszą żadnego zysku, a jedynie ograniczają straty inwestorów na rynkach międzynarodowych. Zerowy poziom zysku wiąże się bezpośrednio z luzowaniem polityki monetarnej, a także z ogromnym zadłużeniem publicznym. A zatem kredytu gotówkowego nie powinieneś angażować w takie inwestycje ze względu na całkowity brak opłacalności i długoterminowe zamrożenie środków. Znacznie lepszy pomysł to przejście na rynek obligacji korporacyjnych, samorządowych (Catalyst) dostępny z poziomu przeciętnego konta maklerskiego. Do obligacji korporacyjnych możesz dołożyć akcje spółek dywidendowych, ale raczej nie tych związanych z zarządem politycznym.

Niskie raty, a długoterminowe pomnażanie środków na rynku kapitałowym

Dlaczego kredyt gotówkowy okazuje się często lepszy od oszczędzania? Przede wszystkim zdolność kredytową wypracujesz już na pensji minimalnej i na umowie cywilnoprawnej, np. umowie zlecenie, o dzieło (rejestrowanej w 2021 roku). Z pensji minimalnej trudno cokolwiek odłożyć, już nie wspominając o inwestycjach, ale tani kredyt to już inna historia. Większa inwestycja za niski koszt rat miesięcznych to najczęściej strzał w dziesiątkę. Rynek kapitałowy pokazuje, że rośnie zawsze w momencie intensywnego obniżania stóp procentowych. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej przez działania banków centralnych. To właśnie banki centralne napędzają finansowo spółki zbyt duże by upaść. To pojęcie wykreowane w latach 2007-2009, czyli w czasach ostatniego kryzysu finansowego.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy pomocą w inwestycjach

Dlaczego kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy dostaniesz stosunkowo szybko i nie musisz tłumaczyć się z wydatków, a tym bardziej ze strat. Pamiętaj, żeby oznaczyć zawsze moment wyjścia z inwestycji, czy to korzystnej, czy niekorzystnej. Dzięki temu unikniesz typowych problemów spekulacyjnych i zaczniesz lepiej zarządzać portfelem inwestycyjnym.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.